Plochá strecha alebo šikmá ? akú strechu si vybrať ?

| 07/08/2012

Pri výbere konštrukcie a typu strechy je potrebné zvážiť, v akom prostredí sa stavba bude realizovať. To znamená, že stavby v oblastiach s horšími poveternostnými vplyvmi (v horských oblastiach) je lepšie stavať so šikmými strechami. Naopak v oblastiach s miernejšími klimatickými vplyvmi sa môžu použiť strechy o miernejšom sklone. Dôležitým faktorom je tiež architektonický vplyv novej stavby na okolitú zástavbu, ktorá by mala ctiť už použité konštrukcie a tvary v danej lokalite.

Nezáleží na tom, akú bude mať daný objekt strechu, dôležitá je predovšetkým kvalita prevedenia konštrukcie. Či už môže byť strecha konštrukčne a architektonicky dobre riešená, jej netesnosť vplyvom zlého prevedenia všetky tieto klady prekazí.

 

Šikmá strecha

Šikmé strechy patrí medzi evergreeny, ich použitie siaha hlboko do minulosti. K videniu sú tak na novostavbách, chatách či chalupách, tak na skanzenoch, kde šikmú strechu zdobí krytina či šindle. Ich výhodou je, že voda zo strechy ľahko stečie a nehromadí sa na nej. Čo sa týka histórie, stavali sa a stavajú šikmé strechy už od nepamäti. Realizáciou šikmej strechy vzniká medzi nosnou konštrukciou stropu a strechou priestor, ktorý je využiteľný ako pôjd alebo priestor pre bývanie – možno v ňom vytvoriť podkrovné miestnosti. V minulosti tento priestor slúžil na uchovanie sena, slamy, obilia či dokonca potravín. V dnešnej dobe je s obľubou podkrovie využívané na bývanie. Strešné okná prinášajú veľa svetla, takže je celý podkrovný priestor svetlý a útulný. Na druhú stranu podkrovie obmedzuje možnosti rozloženia nábytku. V niektorých prípadoch nie je možné umiestniť šatníkovú skriňu, ako sa nám zapáči. Ideálne je tu použiť nábytok na mieru, aby nedochádzalo k nevyužitým, hluchým miestam v miestnosti. Ďalším negatívom je vznik tepelných mostov v prípade zle vykonanej tepelnej izolácie.

 

V neposlednom rade treba spomenúť, že je väčšina šikmých striech tvorená z dreva, ktoré prechádza niekoľkými vrstvami a pri neodbornej realizácii môže dochádzať ku kondenzácii vodných pár, ktoré sú následne úrodnou pôdou pre najrôznejšie drevokazné huby a plesne. Šikmé strechy so sklonom 30 až 50° vytvárajú väčšiu konštrukčnú plochu, ktorú je navyše potrebné tepelne izolovať. Všeobecne možno povedať, že konštrukcia krovu stavbu predražuje. Na druhú stranu je však potrebné uviesť, že šikmé strechy bezpečnejšie chránia pred poveternostnými vplyvmi, dávajú možnosť využitia podstrešných priestorov a robia stavbu architektonicky zaujímavejšou

Plochá strecha

Konštrukčné riešenie plochých striech je veľmi jednoduché. V tomto prípade sa dá jednoducho povedať, že ide o strešnú konštrukciu bez krovu. Pred desiatkami rokov sa prvé rovné, ploché strechy objavovali u panelových domov, kedy bola krytina plochej strechy tvorená asfaltovou hydroizoláciou. Problematika rovných striech je jasná – dôležité je tento druh strechy vytvoriť tak, aby do nej netiekla voda. V minulosti sa často stávalo, že sa u plochých striech nevykonala dostatočná tepelná izolácia a zábrana proti prenikaniu vodných pár z interiéru. Ak nebola dostatočne vykonaná parozábrana a tepelná izolácia, vodné pary prechádzali konštrukciou stropu až k vonkajšiemu plášťu, ktorý mal nižšiu teplotu. Ideálna je plochá strecha s miernym sklonom od 0,5 do 1o°, ktorá vytvára optimálne prispôsobenie vnútornému priestoru. Vyžaduje tiež oveľa menšiu plochu, ktorú je potrebné opatriť tepelnou izoláciou, pretože plocha strechy sa blíži zastavanej ploche domu.

 

Vďaka jednoduchšej konštrukcii plochej strechy navyše umožňuje toto riešenie optimálne využitie miestností, výhodou je aj nižšia cena strechy. U plochých striech sme však výberom strešnej krytiny trochu obmedzení. V tomto prípade na klasickú škridlovú krytinu zabudnite. Pre ploché strechy sú teda ideálne asfaltové či fóliové pásy, plechové   krytina, ktoré svojou váhou nezaťažujú strešnú konštrukciu. Tieto strechy však musia v zimnom období uniesť podstatne väčšie zaťaženie snehu. Možnosti využitia plochej strechy sú rôzne, napríklad je možné zrealizovať parkovanie,  umiestnenie bazéna alebo realizácie relaxačne zóny so záhradným nábytkom. S tým však treba počítať už v projekte.

Tags: ,

Category: Stavebníctvo

About the Author ()

Stránky poskytujúce informácie ktoré Vám pomôžu k lepšiemu bývaniu. Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.