Správny výber okien je dôležitý

| 03/06/2012

Okno je významným architektonickým prvkom fasády. Jeho veľkosť a tvar sú rozhodujúce pre výzor nehnuteľnosti, ale aj pre pocit, ktorý z bývania máme. Svetlo prichádzajúce oknom je tiež výrazným faktorom určujúcim našej každodennej psychickej pohody.

Z užívateľského hľadiska sú však oveľa dôležitejšie jeho vlastnosti, ktoré na prvý pohľad vidieť nie sú. Ovplyvňujú ekonomiku aj komfort bývania. Mať zlé okno sa v dnešnej dobe jednoducho nevyplatí. Rozhodnutie o výmene okien ale nie je jednoduchou záležitosťou. Okná si vyberáme na mnoho rokov a je veľmi dôležité posúdiť nielen ich estetický prínos, ale predovšetkým ich kvalitu, životnosť a fyzikálne vlastnosti. Sú veľkou investíciou, ich výmena navyše obnáša stavebné úpravy. Okná sú najslabším článkom obálky budovy, a ak sa rozhodneme na nich šetriť – zámerne zvolíme horšie parametre a kvalitu, budú zraniteľné o to viac. Taká “úspora” sa svojmu majiteľovi vzápätí vráti v podobe účtu za opravu v horšom prípade a v tom lepšom sa to odzrkadlí len na vyšších platbách za vykurovanie.

Zvoliť okná z plastu alebo z dreva?

Záujemcovia o nové okná sa v súčasnosti najčastejšie rozhodujú medzi drevom a plastom. Plastové okná sú v základnom prevedení väčšinou lacnejšie. Ich predajcovia sa často oháňajú lacným a nie tak celkom pravdivým argumentom, že sú úplne bezúdržbové a nemusíme sa o ne starať a natierať ich ako eurookná. Každý povrch okna je vystavený poveternostným vplyvom. Fakt, že plast je tepelne roztažný, znamená, že skôr či neskôr vzniknú striedaním teplôt určité problémy. Rovnako ako okno drevo i plast degraduje vplyvom UV žiarenia. Často môžeme vidieť na plastových oknách lúpajúce sa fólie s dekorom dreva. Plastové profily sa v rohoch zvárajú, v mieste zvaru je materiál vystavený vysokej teplote, ktorá v tomto mieste mení jeho vlastnosti.

Oproti tomu majú drevené eurookná veľa výhod, ktoré predajcovia plastových okien radšej prechádzajú mlčaním. Drevo je pevný, húževnatý materiál. Konštrukcie okien z dreva sú tuhé. Veľmi pevné sú aj spoje drevených okien:  ak je roh okna pravouhlý, už pravouhlým zostane stále. To je veľká výhoda hlavne pri oknách väčších rozmerov, balkónových a posuvných dverí, ale predovšetkým pri vchodových dverách!

Aj drevo má ale svoje nevýhody, napríklad rozťažnosť vplyvom vlhkosti. Ak sú napríklad drevené okná vďaka nedostatočnému vetraniu vystavená nadmernej vlhkosti zo strany interiéru, môže dôjsť aj k ich poškodeniu. Nebezpečnú môže byť v zimných mesiacoch nadmerná vlhkosť, ktorá môže znehodnotiť aj veľmi kvalitnú povrchovú úpravu. Preto je v tomto období vhodné pri stavbách a prebiehajúcich mokrých procesov dostatočné vetranie.

K povrchovej úprave ešte dodajme, že drevené okná pravdepodobne budete musieť raz naozaj natrieť. Otázkou je kedy. So všetkou pravdepodobnosťou to bude za mnoho rokov. Životnosť drevených okien je dlhá. V súčasnej dobe sa na ich výrobu používa veľmi kvalitné materiály bez vád, hrčí, s rovnako satrým drevom. Všetky hrany majú veľké zaoblenia, takže farba na oknách dobre drží a nelúpe sa. Veľmi kvalitné sú tiež používané nátery: bežne obsahujú UV ochranu, sú elastické, hrubovrstvé a ekologické – vodou riedené. Ak okná nepoškodíte mechanicky či vplyvom už spomínanej vlhkosti, potom sa nám ich povrchová úprava odvďačí naozaj veľmi dlhou životnosťou.

Ak porovnávame oba materiály používané na výrobu okien, určite stojí za zmienku aj ekologické hľadisko. Drevo je obnoviteľný prírodný materiál, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Pri svojom vzniku – rastu dreva, životnému prostrediu pomáha, pri likvidácii neškodí. U plastu je to v oboch prípadoch opačné.

Najčastejším požiadavkou na okná je dostatočná tepelná izolácia. To samozrejme platí, či už meníme okná v starom dome či staviame energeticky úsporný dom. Okno je vždy oveľa tenšie ako stena budovy, o to prísnejšie sú požiadavky na jeho vlastnosti. V zásade je vždy lepšie okno, ktoré má nižšiu hodnotu súčiniteľa prestupu tepla Uw. Odporúčaná hodnota Uw je maximálne 1,2 W/m2K. Aj pre staršie domy je určite lepšie voliť nižšiu hodnotu súčiniteľa prechodu tepla, maximálne však 1,0. Pre energeticky úsporné a pasívne domy je odporúčaná hodnota súčiniteľa 0,8 W/m2K a menšia. Dnes už sú bežným štandardom izolačné trojsklá a teplé dištančné rámčeky , ktoré zlepšujú tepelno technické vlastnosti okien.

Dôležité sú tiež informácie, ktoré by nám každý seriózny výrobca mal poskytnúť. Medzi tie základné a prvoradé patrí detailne popísané vlastnosti okien, overené skúšobňou a doložené platnými certifikátmi. Inými slovami platí to, že čím viac informácií výrobcu poskytne, viac podkladov získame pre správne rozhodnutie.

Vetranie

Všetky vyrábané okná musia spĺňať požiadavky platných noriem. Jedným z nich je ich tesnosť teda neprievzdušnosť. U novostavieb s nízkoenergetickým, alebo pasívnym štandardom sa tento problém už bežne rieši systémom núteného vetrania s rekuperáciou, ale pri rekonštrukciách starších objektov je vzhľadom k vysokej tesnosti okien veľmi dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie. Nedá sa pritom spoľahnúť len na fakt, že okná sú drevené. Drevené okná samé od seba nezabezpečia dostatočnú výmenu vzduchu. Drevené okno totiž tesnia rovnako dobre ako plastové. Výhodou dreva v tomto zmysle je to, že v interiéri pozitívne ovplyvňuje vlhkosť, keď ju prijíma a zase vydáva. Ak teda chceme zaistiť hygienicky zodpovedajúce životné prostredie, musíme zabezpečiť primeranú výmenu vzduchu, a to znamená občas vyvetrať. Pokiaľ však nezaistíme dostatočné vetranie, riskujeme, že budú vznikať zdraviu škodlivé plesne, vyvolávajúce alergie a dýchacie ťažkosti.

Požiadavka na dodržiavanie hygienických noriem na výmenu vzduchu v interiéri platí dvojnásobne v prípade, že sme vymenili staré okná za moderné, ale zostali nám plynové spotrebiče, ktoré k horeniu potrebujú prívod vzduchu. Je teda nutné tento prívod vzduchu zabezpečiť a zároveň odvetrávať z interiéru horením vznikajúce splodiny. Vetrať by sme mali krátku dobu, ale intenzívne. Tým docielime dostatočnú výmeny vzduchu, bez toho aby sme ochladili interiér. Od veci tiež nie je vykonať pri výmene okien revíziu plynových spotrebičov. Ak tieto aspekty podceníme, môže dôjsť k ohrozeniu nášho zdravia i života.

Dôležité teda je okná nielen správne vybrať, ale vedieť ich aj správne používať.

Tags: , , , ,

Category: Stavebníctvo

About the Author ()

Stránky poskytujúce informácie ktoré Vám pomôžu k lepšiemu bývaniu. Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.