Výhody a nevýhody nerezového zábradlia

| 15/12/2012

Schodiskové zábradlie nie je len pekným doplnkom chodby a schodiska, ale je aj nevyhnutnosťou stavebníka pre získanie kolaudačného rozhodnutia. Ak máte na novostavbe aj balkón či loggiu, na kolaudáciu pred stavbou zábradlia ani nepomýšľajte. Schodisko musí spĺňať určité normy na výšku a pevnosť, v prípade nerezového schodiskového zábradlia musí antikora dokonca spĺňať vlastnosti osvedčené certifikátmi.

zabradlie-schodisko-nerez-2

Nerezové zábradlie má oproti kovovému alebo drevenému mnohé výhody. Asi najdôležitejšia výhoda vyplýva zo základnej vlastnosti antikorového materiálu – minimálna potreba údržby. Pri schodiskovom interiérovom zábradlí by nerez mala zostať bez známky veku aspoň 50 rokov. Samozrejme, aj vnútorné zábradlie treba raz za čas aspoň preleštiť špeciálnymi prípravkami – antikora bude lesklejšia a získa ochranný film. Pri vonkajších zábradliach je potrebné upozorniť na častý omyl, ktorý panuje v spoločnosti. Ľudia si myslia, že každá nerezová oceľ bude navždy bez hrdze. Tak isto ako rozlišujeme viaceré druhy a tvrdosti dreva môžeme rozlišovať aj nerez. Príkladom sú nerezové umývadlá a výlevky, ktoré prichádzajú do styku s kyslou vodou a agresívnejšími kvapalinami. Tie sa vyrábajú z antikory, ktorá je výrazne odolnejšia, než oceľ, ktorá sa používa na výrobu vnútorných zábradlí. Keďže dážď čím ďalej tým viac predstavuje kyslé prostredie, vonkajšie nerezové zábradlia a nerezové brány a oplotenia sa začínajú v poslednej dobe vyrábať z odolnejšej ocele. Zamedzíte tým tomu, aby sa na Vašej oceli objavili po čase malé čierne bodky, ktoré sa postupne zväčšujú a vytvárajú fľaky. Pri každom druhu oceli použitej vonku odporúčame aspoň 2 x ročne preleštiť nerez špeciálnymi prípravkami.
zabradlie-schodisko-nerez-4

Napriek uvedenému je potrebné povedať, že dobrý zvárač môže vyrobiť nerezové zábradlie s dlhou životnosťou aj z klasickej nerezovej ocele – je potrebné aby starostlivo dbal počas celého procesu výroby, aby oceľ neprišla do kontaktu s ničím, čo obsahu čiastočky inej ocele. Musí sa preto pohybovať v „sterilnom“ prostredí a používať nástroje určené výhradne pre antikoru.
Ďalšími výhodami nerezového zábradlia je, že nerez „nevŕzga“, netreba ho natierať ani lakovať a pôsobí veľmi elegantne a moderne.

zabradlie-schodisko-nerez-1

Ak by sme mali spomenúť nevýhody zábradlia z antikory, niektorí ňou považujú cenu. V súčasnosti sa však cena nerezových zábradlí približuje cene dreveného zábradlia, čiže túto kategóriu si musí každý sám rozmyslieť podľa toho, koľko rokov sa chce v danom obydlí zdržiavať, prípadne kedy chce zábradlie „vymeniť“.

Mnohé súčasné spoločnosti, ktoré ponúkajú nerezové zábradlia, sa súčasne živia aj výrobou iných konštrukcií, napr. z „čiernej“ ocele atď. Nevedomky tak môžu zhotoviť zábradlie na ktorom sa po čase objavia známky korózie. Pri svojej činnosti tiež málokto dbá na to, v akom prostredí sa bude konštrukcia nachádzať a neponúka svojim zákazníkom drahšie riešenie, aj keď s dlhšou životnosťou. Upozorňujeme Vás preto, aby ste si pred odoslaním objednávky dôsledne zistili, či Váš výrobca zábradlia alebo brány je dôveryhodný a či Vám ponúkol všetky alternatívy. Ak Váš zhotoviteľ dodrží všetky pravidlá, na ktoré je potrebné pri výrobe myslieť, budete sa tešiť z krásnej ušľachtilej ocele dlhé roky, a to či už na Vašom schodisku, ako aj na balkóne.

Autor: CONCORDIA Nerez

zabradlie-schodisko-nerez-5 zabradlie-schodisko-nerez-3

Tags: , , ,

Category: Architektúra

About the Author ()

Stránky poskytujúce informácie ktoré Vám pomôžu k lepšiemu bývaniu. Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.