Hrubé omietky

| 28/03/2013

Oproti tomu kedysi tradičné omietky, zložené z cementu, vápna a  piesku, povrchovo upravované štukou z piesku a vápna, sú dnes už celou vedou. Zloženie tradičných omietkových zmesí je závislé od druhu a stavu materiálov, ktoré sme použili na murovanie. Sú maximálne dvojvrstvové  na báze vápna, cementu a sadry. Výnimkou  sú omietky sanačné, ktoré sa však aplikujú pri rekonštrukciách starších a podmáčaných objektov, alebo v miestach s výskytom tepelných mostov a teda následne aj vlhkosti a plesní. Nanášame je v skladbe hrubá omietky (jadro – jadrová) a jemná omietka (štuk). Čiže aj štuk je vlastne omietkou, ale jemnou.

Okrem toho je dnes v ponukách výrobcov je celá rada stierok – omietok akrylátových, silikónových a silikátových, ktoré sú určené na spracovanie omietok dekoratívnych. Žijeme v dobe, kedy začínajú hrať pri úpravách stien podstatnú úlohu farebné nátery a rôzne iné efekty. Napríklad batiky a benátske štuky, rôzne povrchové štruktúry, ešte viac následne umocnené nanesením farieb. A tu by sme si s tradičným zložením omietkových zmesí nevystačili.

Samostatnou úlohu potom zohráva úprava stropov, kedy je podstatná predovšetkým aj čo najsvetlejšie farba stropu. Platí pravidlo, že čím je strop tmavší, tým viac sa miestnosť opticky zmenšuje a naopak.

Hrubé omietky – príprava

Hrubé vnútorné omietky realizujeme až po vytvrdnutí betónových podláh . Vnútorné hrubé omietky sa stále ešte veľakrát omietajú ručne, ale oveľa vhodnejším riešením je strojná omietačka. Ručné omietanie je príliš pracné a zdĺhavé. Za použitie techniky tak ušetríme za prácu remeselníka a on sám je vďaka tomu schopný väčších výkonov. Výstavba sa zásadne urýchli.

Ešte než začneme omietať, treba riadne skontrolovať stav muriva. Ako sú po celej ploche muriva vyplnené ložné škáry a v akom stave sú styčné škáry v rohoch miestností. Potom sa zaomietnu všetky rozvody v murive a môžeme začať s prípravou na omietanie celých stien a stropov.


Aplikácia hrubých omietok

Ešte pred samotnou aplikáciou omietok je potrebné vytipovať miesta, kde by v budúcnosti dochádzalo k väčšiemu pnutiu a omietky by mohli praskať. Tam aplikujeme takzvanú perlinku. Perlinka je určená k lepšej priľnavosti omietok a práve na miestach s predpokladaným väčším pnutím je nevyhnutná. Vlastne je to sieť, ktorá je vložená v omietke.

Zároveň je nutné aplikovať penetráciu na všetky betónové prvky v stropoch a tam, kde sa na omietku napájajú okenné rámy a je nutné aplikovať systémovej lišty. Tieto lišty bráni vznikania akýchkoľvek trhlín práve v týchto v budúcnosti veľmi namáhaných oblastiach. Pritom je aj dobré na všetky rohy (aj tie okolo stavebných otvorov – okien a dverí) opäť aplikovať systémovej lišty, v tomto prípade lišty rohové. Zabránime tak skôr bežnému poškodzovaniu rohov. Rohy sú pevné a nie je možné ich pri manipuláciách s ťažkými predmetmi poškodiť.

Category: Stavebníctvo

About the Author ()

Stránky poskytujúce informácie ktoré Vám pomôžu k lepšiemu bývaniu. Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.