Rámové konštrukcie drevostavieb vás prekvapia

| 20/07/2012

Drevostavby sú v našich končinách zatiaľ nedocenené. Poskytujú však zdravé prirodzené bývanie s ideálnou vzdušnou vlhkosťou. Budú sa v nich dobre cítiť alergici i astmatici. Tie s pevnou rámovou konštrukciou sú pritom plnohodnotnými pevným stavbami. Zvažujete nové bývanie? Inšpirujte sa kanadskými rámovými konštrukciami drevostavieb. Životnosť drevostavieb rámovej konštrukcie je dlhšia, než si ľudia zvyčajne myslia. Funkčná životnosť môže byť u technologicky kvalitne vykonaného domu aj 100 rokov, rovnako ako u stavby murovanej. Morálne zostarnúť môže však skôr, pretože každá ďalšia generácia má na pohodlie v oblasti bývania vyššie nároky než tá predchádzajúca.
//
//

Z dreva sa stavia rýchlo a tiež ekologicky. Nielen preto, že drevo je prírodný materiál, ale domy z neho sú k prírode priateľské. Vďaka svojim nadštandardným energetickým vlastnostiam spotrebujú menej energie. Dom môže byť dokonca pasívny, teda čo najmenej závislý na vonkajších zdrojoch energie. Toho dosiahneme použitím kvalitnej izolácie. Úniky tepla sa dajú znížiť na minimum elimináciou tepelných mostov a rôznych netesností objektu. Dôležité je jednoducho precízne prevedenie konštrukčných detailov.


Drevo skryté alebo priznané
Fasáda môže mať najrôznejšie povrchové úpravy, takže nikoho na prvý pohľad vlastne ani nenapadne, že ide o drevostavbu. Dom môže byť obmurovaný lícovými tehlami. Ďalšou možnosťou je domček s rámovou konštrukciou obložiť drevenými lamelami. Fasáda musí mať vetraciu medzeru. Do určitých lesnatých či kopcovitých oblastí sa naopak veľmi dobre hodí stavba zrubového typu, u ktorej je hlavný stavebný materiál zámerne priznaný.

Na konštrukciu rámových drevostavieb sa používa väčšinou drevo borovice alebo smreku s maximálnym obsahom vlhkosti do 18 percent. Opláštenie stavby je riešené tak, aby difúzia prebiehala žiadúcim spôsobom. Vodné pary musia prestupovať smerom von celou konštrukciou. Len tak je možné splniť požiadavky na hygienické bývanie bez rizika vzniku plesní.

Takáto stavba by mohla mať menšiu tepelnú stabilitu oproti iným stavbám, ale to sa dá ľahko vyriešiť použitím drevovláknitých dosiek. Tento veľkoplošný materiál tvorí opláštenie a zaistí dobrú tepelne akumulačná schopnosť.

Konštrukcia
Rámové čiže stĺpikové konštrukcie sú najbežnejším typom stavebného systému drevostavieb. Domy s rámovou konštrukciou sú veľmi odolné a staticky pevné. Pevný rám tvoria nosné prvky, ktoré sú pripevnené na hornej a spodnej pásnici (vodorovné prvky). Nosné prvky sú stĺpiky čiže stojky. Takto vytvorený základný rám sa oplášti doskami. Tie zamedzujú vychyľovaniu stojok do strán, ku ktorému by mohlo dôjsť napríklad pri silnom vetre. Ide o priečne vystuženie (takzvané zavetrovanie).

Všetky rozvody a inštalácie sa ukryjú medzi konštrukciou a vnútornou stenou. Tá je tvorená sadrokartónovými doskami. V kúpeľni musí byť tento materiál opatrený hydroizolačným náterom.

Ťažké drevené skeletové stavby prenášajú zaťaženie cez stĺpy (bodovo), nie je teda nutná betónová doska ako základ. Takéto stavby môžu mať väčšie rozpätie a počet vnútorných stĺpov pritom nemusí byť veľký. Takto je možné stavať domy mnohých pôdorysných dispozícií, vyberie si teda i ten najnáročnejší zákazník.


Strecha a strešná krytina
Konštrukcia strechy je z lepených nosníkov. Medzery medzi krokvami sa vypĺňajú minerálnou vatou. Strešnú krytinu si volí zákazník, rada od odborníka má ale určite svoju váhu. Okrem estetického hľadiska vezmite do úvahy aj praktickú stránku, napríklad sklon strechy a nosnosť krovu. Klasikou sú samozrejme krytiny pálené či betónové v rôznych odtieňoch. Kto chce úplne zostať verný zásade prírodného bývania, môže zvoliť aj rustikálne vyzerajúce s drevenou strechou alebo prírodnou bridlicou. Veľmi obľúbeným riešením je ľahký asfaltový šindeľ.

Tags:

Category: Stavebníctvo

About the Author ()

Stránky poskytujúce informácie ktoré Vám pomôžu k lepšiemu bývaniu. Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.