Čoho sa vyvarovať pri stavbe nízkoenergetického domu
Ako už bolo povedané, pri výstavbe energeticky úsporného domu sa vždy starostlivo strážia tepelné mosty. Ide o miesta, kde je konštrukcia alebo izolácia zoslabená. Jedná sa napríklad o osadenie okien či dverí do obvodových stien, napojenie stropov a obvodových stien či o výbežky, ako sú balkóny alebo rímsy. Minimalizácia tepelných mostov sa rieši už pri návrhu domu a je žiaduca predovšetkým preto, že prispieva k výraznejším úsporám energie.
Ako sa dá brániť vzniku tepelných mostov? “Hlavné detaily by mali byť zhodnotené v špeciálnom software na posudzovanie tepelných mostov. Napríklad ostenia okien je dobré “pretiahnuť” izoláciou aj cez rámy, ktoré sú slabším článkom ako samotná izolácia. Vhodným doplnkom pre ostenie okien je VIP (Vacuum Insulated Panel), čiže vákuová izolácia, ktorá má desaťkrát väčšiu izolačné schopnosti než klasická izolácia. Pre izoláciu sokla je dobré využiť tzv protimrazového štítu, ktorý zase zabráni premŕzaniu zeminy u sokla.
Navrhnúť naozaj kvalitný nízkoenergetický dom nie je síce tak úplne hračka, výsledok ale môže stáť za to. S vedomím, že bývate v dome, kde sa vám dobre býva a dýcha, neprekúrite v ňom “majland” a navyše aj zaujímavo vyzerá, sa predsa len lepšie zaspáva.
Category: Stavebníctvo