Izolujeme základy domu pred vlhkosťou a únikmi tepla

| 07/06/2012

Základ domu, to nie sú len základové pásy a podkladný betón. Pri projektovaní a realizácii základov je potrebné myslieť aj na ochranu pred zemnou vlhkosťou a pred zdraviu nebezpečným radónom. K tomu, aby nám cez základovú dosku nepresakovala voda, slúži kvalitná hydroizolácia. Pred radónom existuje hneď niekoľko spôsobov ochrany – okrem izolácie ešte odvetrávanie alebo rekuperácie. V lokalitách s nízkym stupňom výskytu radónu vám postačí kvalitná hydroizolácia, u strednej kategórie radónového rizika už je potrebné vykonať takzvanú jednostupňovú ochranu.

 

Do izolácií spodných stavieb zaraďujeme okrem ochrany pred zemnou vlhkosťou a ochrany proti radónu ešte ochrana proti tlakovej vode v prípade podpivničených domov, kde sa predpokladá veľký tlak vody.


Taktiež nesmieme zabúdať na kvalitnú nenasiakavú tepelnú izoláciu spodnej stavby, ktorá jednak zabráni nadmerným únikom tepelnej energie cez konštrukcie do zeminy a zároveň plní funkciu ochrannú pred mechanickým poškodením hydroizolačnej vrstvy. Na zateplenie základov sa používajú nenasiakavá tepelné izolácie najbežnejším riešením je použitie extrudovaného polystyrénu XPS v hrúbkach od 50 do 100 mm.

Tags: , ,

Category: Stavebníctvo

About the Author ()

Stránky poskytujúce informácie ktoré Vám pomôžu k lepšiemu bývaniu. Ponuka služieb : svetlotechnika, svetlotechnický posudok pre stavebné povolenia Projekty rodinných domov a pozemných stavieb

Comments are closed.