Udržba a odvzdušnenie podlahového kúrenia
Podlahové kúrenie je nenápadné a má nízke prevádzkové náklady v porovnaní s inými spôsobmi vykurovania, ide o vykurovanie “nízkoteplotné”. Lepšie sa plánuje v novostavbách, ale môžeme ho zahrnúť aj do modernizácie staršieho bytu. Existujú dva druhy podlahového kúrenia, elektrické a teplovodné. Ako podlahovú krytinu môžeme zvoliť dlažbu, plávajúcu podlahu, linoleum, parkety (s certifikátom, že môžu byť umiestnené nad plávajúcou podlahou) alebo koberec. Čo ale máme robiť, keď nám podlahové kúrenie “nekúri?”
Podlahové kúrenie je vhodné inštalovať vo všetkých miestach podlahovej plochy obytných miestností. Iba miesta, ktoré sú stabilne zastavané (pod kuchynskou linkou, vstavanými skriňami či vaňou) vynecháme. Podlahu pod kúrením je nutné dôkladne izolovať, aby nám teplo neunikalo do konštrukcie alebo mimo objektu. Ak máme poschodový rodinný domček, použijeme na prízemí hrubšie izolácie ako na poschodí. Z vrchnej strany zalievame podlahové kúrenie samonivelačným anhydritovým poterom hrúbky okolo 50 mm alebo z ekonomických dôvodov betónovým poterom hrúbky okolo 60 mm.
V prípade teplovodného podlahového kúrenia sa často môžeme stretnúť so zavzdušnením a následným kolísaním tlaku vykurovacieho systému. Vyskytujú sa aj prípady, keď niektoré okruhy kúrenia od začiatku nefungujú. Firma, ktorá zariadenie zhotovila, ubezpečuje, že do niekoľkých dní bude všetko v poriadku, ale skutočnosť je podstatne iná.
Odvzdušnenie podlahového kúrenia
Každý systém podlahového teplovodného vykurovania obsahuje odvzdušňovacie ventily v rozvádzači a na kotle. Tými sa automaticky vypúšťa vzduch a raz za čas musíme dopustiť chýbajúce vodu. Ak dolievame vodu príliš často, môže byť príčinou problému prasknuté kúrenie. Zistíme to napríklad tak, že je poter v niektorom mieste premočení.
Pre vyskúšanie jednotlivých okruhov môžeme vypnúť obehové čerpadlo a zatvoriť všetky vetvy. Tie potom po jednej otvoríme a počkáme, až nepotrebný vzduch odfučí. Takto postupujeme, až je celý systém odvzdušnený. Chybný môže byť aj odvzdušňovací ventil. Môže byť zaseknutý a stačí ho iba povoliť a zatlačiť pružinku.
Pre každý vykurovací systém je potrebné správne navrhnúť expanznú nádobu. Menší objem môže mať vplyv na problémy s tlakom aj zavzdušňováním a následne na funkciu niektorých okruhov, pretože v podlahovom kúrení je pomerne dosť vody.
Veľkou pomocou pri vyššie uvádzaných problémoch môže byť tiež Spiroventil (odvzdušňovací a odkaľovací ventil). Ten sa inštaluje na prívod z kotla, čo je najteplejšie miesto systému. Prenikavo zlepší odvzdušnenie a voda vo všetkých okruhoch ostáva čistá.
Problémy s odvzdušnením a tlakom systému teplovodného podlahového kúrenia môžeme riešiť rôznymi spôsobmi. Najlepšie je všetko konzultovať s firmou, ktorá systém zhotovila a má s ním skúsenosti. Kúrenári majú rôzne názory na odvzdušnenie a niektorí dokonca tvrdia, že dokonalé (samovoľné) odvzdušnenie môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Category: Technické zariadenia